Jeśli sądzisz, że malowanie akwarelami jest proste, bo cóż może być trudnego w rozcieńczeniu farby wodą i rozprowadzeniu jej po papierze, to jesteś w błędzie i to dużym. Akwarela jest zwiewna, ulotna, delikatna, ale to naprawdę trudna technika malarskaDowiedz się więcej (VIDEO).  

Akwarela

Akwarela, to bardzo popularna technika malarska, w której do powstania dzieła używa się farb akwarelowych, nazywanych również potocznie akwarelami.

Akwarela fascynuje wszystkich

Malarstwo akwarelowe to jedna z najpopularniejszych technik malarskich. Fascynuje zarówno początkujących artystów, jak i profesjonalistów. Zapewnia szeroką gamę możliwości ekspresji twórczej: dzięki stosowaniu różnych technik możemy uzyskiwać przecudne rezultaty, ale nie wybacza błędów - nanoszenie poprawek ze względu na transparentność farb i delikatność papieru jest bardzo trudne.

Malujemy portret akwarelami

Cena odpowiada jakości

We wszystkich dziedzinach życia produkty wysokiej jakości charakteryzują się wysoką ceną. Jednak w dziedzinie sztuk plastycznych to akwarela stoi na czele najbardziej kosztownych technik. Profesjonalne farby akwarelowe, pędzle z włosia sobolowego i papier wysokiej jakości to naprawdę niemały wydatek, szokujący zwłaszcza w porównaniu z niewielkimi gabarytami artykułów używanych do malowania akwarelą.

Jak nie zniechęcić się na samym początku?

Może to wydać się dziwne, ale starajmy się unikać zbytnich oszczędności. Jeśli osoba początkująca, szukając najmniejszych kosztów, dostanie do ręki tanie, ale co za tym idzie, kiepskiej jakości narzędzia, to nic z tego nie wyjdzie. Zapał uleci szybciej niż nam się wydaje. Oczywiście nie jest rozsądne zaopatrywanie osoby uczącej się w rozwiązania profesjonalne, ale trzeba utrzymać poziom studyjny znanych i cenionych marek.

Farby akwarelowe

Farby akwarelowe są farbami wodnymi, tak jak np. farby akrylowe czy gwasze. Nazwa wywodzi się z języka francuskiego aquarelle co znaczy wodnisty, a z języka łacińskiego aqua znaczy woda.

Akwarele uzyskuje się poprzez mieszanie pigmentu z rozpuszczalnym spoiwem. Kiedyś tym spoiwem była gliceryna, a obecnie jest nią guma arabska lub guma kordofan. Oczywiście można samemu utrzeć pigment z wybranym spoiwem, ale chyba szkoda na to czasu, ponieważ na rynku znajdą Państwo każdy poziom farb akwarelowych, od szkolnych, przez studyjne, po profesjonalne. Te ostanie zawierają najwyższy poziom światłoodporności i trwałości koloru, są świetliste i przepięknie współgrają z bielą papieru.

Większość producentów stara się mieć w swojej ofercie wszystkie zakresy jakościowe, więc trzeba zwracać baczną uwagę na to jakie akwarele chcesz kupić. Np. Schmincke to nazwa firmy, ale ona produkuje akwarele Horadam – najwyższej jakości oraz Akademie – o poziomie studyjnym.

Producenci starają się często wyróżnić poprzez zastosowanie różnej gęstości farb oraz poprzez zastosowane innego opakowania. W tubce znajdziecie farbę podobną do konsystencji farby olejnej. W buteleczkach odkryjecie płynną akwarelę, którą można wylewać, nakładać pipetą na papier, rozdmuchiwać za pomocą spritzera, czy spryskiwacza. Najczęściej jednak producenci wykorzystują formę kostki, które wypełnione są farbą z dodatkiem gliceryny, czy też miodu. Ilość kolorów dostępnych na rynku jest duża. Każdy producent ma ponad 100 w swojej kolekcji. Część oczywiście powtarza się u każdego z nich, jednak trzeba mieć świadomość, że kolor kolorowi nie równy ze względu na jakość użytych pigmentów oraz ich zawartość w poszczególnym kolorze. Najczystsze są oczywiście farby jednopigmentowe. Niektórzy producenci tworzą również własne odcienie niepowtarzalne u konkurencji.

Akwarele można kupić zarówno w kompletach, jak i w pojedynczych sztukach. Komplety akwarelowe często tworzone są przez znanych artystów i zawierają ich indywidualny wybór w zależności od tego, czy malują architekturę, kwiaty, krajobrazy czy też portrety.

Wybór farby jest bardzo ważny, ale obok tego musimy pomyśleć również o odpowiednio dobranym papierze w zależności od tego co malujemy i jak lubimy malować. Czy zapełniamy całą powierzchnię farbą, czy też wykorzystujemy fakturę papieru do tworzenia przetarć, czy wykorzystujemy biel papieru.

Papier do akwareli

Najważniejszą zasadą jest aby papier miał naturalne ph. Odczyn kwaśny spowoduje, że kolory będą ciemniały.

Drugą ważną kwestią jest gramatura papieru oraz jego skład. Najczęściej stosowaną jest grubość 300 g, ale są artyści wykorzystujący mniejszą gramaturę, na poziomie 200 g i większą 425 g, czy 640 g.

Obecnie na rynku można zaopatrzyć się w tańsze papiery celulozowe, dużo droższe bawełniane oraz rozwiązania pośrednie, gdzie wykorzystuje się mieszankę obu materiałów w różnych proporcjach. Papiery te mają również inną strukturę, chłonność i wykończenie. Te słabo klejone mają większą możliwość absorpcji farby i wtedy trudniej jest dokonywać poprawek poprzez wymywanie. I odwrotnie, te z dużą ilością kleju mają bardziej twardą powierzchnię i mniej chłoną nałożoną farbę.

Są 3 rodzaje papierów:

- bardzo gładki (smooth) wykorzystywany przy projektach architektonicznych, ilustracjach,

- szorstki (rough) lubiany przez profesjonalistów,

- drobnoziarnisty (cold pressed) najczęściej stosowany.

Papiery do akwareli sprzedawane są w blokach lub w luźnych kartonach. Bloki do akwareli produkowane są w rozmiarach od B6 do 42x56 cm i mogą być klejone z jednej strony lub klejone na wszystkich bokach.

Kartony bawełniane lub mieszanki zazwyczaj mają wymiar 50x70 cm, natomiast studyjne, celulozowe mogą być w rozmiarze 50x65cm lub większe 70x100cm. Dostępne są również papiery celulozowe w rolce 150x1000cm.

Akwarelą można również malować na płótnie. Często jest to podmalówka lub właściwy obraz.

Aby farbę akwarelową można było nałożyć na podłoże potrzebujemy do tego pędzli lub innych akcesoriów wspomagających nałożenie farby.

Pędzle do akwareli

Do malowania akwarelami najbardziej odpowiednie są chłonne pędzle z miękkiego włosia. Historycznie artyści wykorzystywali włosie naturalne, a więc mogło to być włosie  z sobola, wiewiórki, wydry, łasicy, kuny czy norek. Obecnie oczywiście takie pędzle są również dostępne, jednak ze względów ekologicznych coraz częściej wykorzystuje się przy produkcji pędzli włosie syntetyczne, które nie odbiega swoimi właściwościami od włosia naturalnego.

Pędzle wykorzystywane w akwareli mają zazwyczaj okrągły kształt, jednak wykorzystuje się również pędzle płaskie, do pokrywania większych powierzchni lub wstępnego namaczania papieru. Pędzle wachlarzowe przydadzą się przy malowaniu roślinności oraz drzew, pędzle skośne lub o długim włosiu ułatwią malowanie cienkich linii gałęzi i traw.

Ponieważ akwarela często jest wykonywana w plenerze, producenci starają się wyjść na przeciw im potrzebom produkując zamykane, krótkie pędzle, które zajmują mało miejsca.

Obok farb akwarelowych możemy wykorzystywać do malowania w plenerze kredki akwarelowe, które można rozpuszczać wodą uzyskując ciekawe efekty i wygodne w użyciu pisaki akwarelowe. Przydadzą się przy robieniu szkiców lub ilustracji.

Przy pracy z akwarelą przyda nam się kilka materiałów i akcesoriów, które ułatwią malowanie i zabezpieczanie prac, jak np. płyn maskujący w różnych formach, żółć wołowa, spraye do efektów specjalnych, pojemniki na wodę, palety malarskie, sztalugi. To wszystko znajdziecie Państwo w zakładce Akcesoria do akwareli oraz Media do akwareli.

Szczegóły techniczne dotyczące już poszczególnych farb, papierów czy pędzli znajdą Państwo na kolejnych stronach naszego sklepu.

Jako sklep plastyczny oferujemy Państwu artykuły do malowania akwarelą w szerokim asortymencie i rozsądnych, naszym zdaniem :), cenach.

Chmura tagów
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Masz pytania? 733-012-789
Pon. - Pt. 8:00 - 16:00
Sklep internetowy Shoper.pl