Jak werniksować obraz werniksem damarowym?

Jak werniksować obraz werniksem damarowym?

Werniksowanie obrazu jest naturalną koleją rzeczy w całym procesie powstawania obrazu.
Dlaczego tak się dzieje? A dlatego, że werniks chroni obraz przed kurzem, wyrównuje powierzchnię malarską, ożywia kolor a z filtrem UV chroni kolory przed działaniem naturalnego światła.

Przed użyciem werniksu należy pamiętać o tym, że obraz olejny możemy werniksować dopiero po min. 6 miesiącach schnięcia farby. Ten proces może był dłuższy przy grubej warstwie farby. Nawet jeśli wydaje ci się, że obraz powierzchniowo jest suchy, to nie spiesz się i odczekaj ten minimalny czas przy cienkich, laserunkowych warstwach farby i odpowiednio dłużej (nawet 12 miesięcy) przy grubszych warstwach.

Przed użyciem werniksu damarowego należy go dobrze wymieszać patyczkiem, aby damara, która jest cięższa od rozpuszczalnika, znajdowała się równomiernie w całej masie płynu. Dobrze jest również przetrzeć powierzchnię obrazu zmoczoną ręką aby zdjąć kurz osiadający przez ten cały okres na płótnie, a potem jeszcze ściereczką, żeby usunąć ewentualny nadmiar wody. 

Werniks w płynie nakładamy na dobrze naciągnięte płótno leżące w poziomie.

Do werniksowania używamy miękkiego, syntetycznego lub naturalnego, szerokiego pędzla. Po użyciu czyścimy od razu pędzel rozpuszczalnikiem, najlepiej w białym spirytusie (White Spirit).

Obraz werniksujemy zazwyczaj jednorazowo, ale jeśli wydaje ci się, że powstały jakieś zacieki lub nierówności, to można położyć kolejną warstwę. Odczekaj chociaż 24 h, żeby werniks wysechł. Czasami ten czas się wydłuża, jeśli rozpuszczalnikiem jest tłusta terpentyna, a nie biały spirytus.

Prezentowany w filmie werniks to produkt marki Renesans, który w swej gamie posiada werniksy damarowe z różnymi wykończeniami powierzchni: połysk, satyna, mat oraz supermat.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Masz pytania? 733-012-789
Pon. - Pt. 8:00 - 16:00
Sklep internetowy Shoper.pl