Jak używać skalówki do rysowania?

Jak używać skalówki do rysowania?

Do czego służy skalówka i jak może pomóc w rysowaniu?

Skalówka pozwala na zmianę wielkości rysowanego obiektu bez zmiany jego kształtu. To pomysłowe narzędzie jest bardzo pomocne w utrzymywaniu proporcji jeśli chcesz powiększyć lub pomniejszyć rozmiar rysowanego obiektu.

Jak działa skalówka do rysowania? to bardzo proste. Najpierw ustalamy położenie gwintowanej śruby mocującej, która pozwala zmniejszać lub zwiększać współczynnik proporcji - im bliżej środka ją dokręcimy tym proporcja będzie mniejsza, im dalej od środka tym proporcja będzie większa. Obiekty odwzorowujemy odcinek po odcinku odmierzając odległość pomiędzy dwoma punktami oryginału i przenosząc je w skali na kopię obiektu poprzez odwrócenie skalówki "do góry nogami".

Załączone krótkie wideo zawiera prostą demonstrację pokazującą powiększenie rysunku składającego się z dwóch kształtów: prostokąta i trójkąta. Zaczynamy od pierwszego kształtu - kształtu prostokąta. Bierzemy skalówkę od strony krótszych końców i odmierzamy odległość między dwoma rogami prostokąta. Następnie odwracamy skalówkę "do góry nogami" i tak odmierzone dwa rogi powiększonego prostokąta (określone przez dłuższe końce skalówki) nanosimy na papier w żądanym miejscu. Wracamy do odmierzania oryginału krótszymi końcami i odcinek po odcinku nanosimy rogi powiększonego prostokąta na papier. Na końcu łączymy zaznaczone punkty i otrzymujemy powiększony prostokąt. Teraz odmierzamy odległości położenia trójkąta względem prostokąta i tą samą, opisaną wcześniej, techniką nanosimy powiększony trójkąt na powiększony prostokąt. Prosta technika i bardzo pomocne narzędzie.

Skalówka jest idealna do pracy z fotografiami, gdy przenosi się obraz z fotografii na papier.

Zachęcamy do spróbowania!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Masz pytania? 733-012-789
Pon. - Pt. 8:00 - 16:00
Sklep internetowy Shoper.pl