Produkt dnia
Farby Akrylowe Phoenix Acrylics 125 ml
Farby Akrylowe Phoenix Acrylics 125 ml

12,00 zł

Cena regularna: 14,99 zł

Najniższa cena: 14,99 zł

Najprostszym materiałem rysunkowym jest ołówek i węgiel oraz papier. Żeby stworzyć upragnioną pracę rysunkową czasami przydatne są różnego rodzaju akcesoria, które ułatwiają ten proces. Dowiedz się więcej.

Akcesoria do rysunku i pasteli

Rodzaje gumek do wycierania ołówków / kredek

Do podstawowych akcesoriów do rysunku możemy zaliczyć gumki, która przydają się przy usuwaniu błędów lub do zaznaczania światła na rysunku i mieszania, czy też do rozjaśniania wybranych, większych partii. Gumki mogą być również świetnym narzędziem do robienia śladów. Każda gumka tworzy inny znak i powinna być używana w razie potrzeby zgodnie z określonym nośnikiem rysowania.

Obecnie na rynku dostępne są bardzo różnorodne gumki, a więc od najprostszych, uniwersalnych poczynając, o szerokim zastosowaniu, przez gumki chlebowe, po gumki specjalistyczne oraz te w ołówku i np. gumki elektryczne. Gumki chlebowe są plastyczne i miękkie. Można je formować w dowolne kształty, dzięki czemu da się wymazać nimi precyzyjne obszary i uwydatnić rozjaśnienia w ciemniejszych obszarach tonalnych. Wadą tych gumek jest to, że szybko przejmują zabrudzenia w postaci grafitu lub węgla. Twardsze gumki pobierają mniej pigmentu, a więc siłą rzeczy pozostają czyste. Możemy używać ich rogów lub krawędzi dla zaznaczenia wzorów lub faktury. Gumki winylowe lub plastikowe usuwają nawet uparte ślady pozostawione przez grafit. Przy używaniu twardych gumek należy jednak zachować ostrożność, aby nie uszkodzić powierzchni.

Chcemy zwrócić Twoją uwagę na fakt, że w ofercie (również naszego sklepu) pojawiły się ostatnio gumki przyjazne dla środowiska tzn. wykonane bez PVC i lateksu.

Rozcieracze, blendery

Bardzo przydatnymi narzędziami przy rysowaniu pastelami i węglem drzewnym są wiszery, rozcieracze i blendery. To sprasowany papier w formie ołówkowej, o różnej grubości, pozwalający na rozcieranie pigmentu i mieszanie różnych kolorów na powierzchni papieru oraz zaznaczanie jasnych punktów. Gdy trzon się zabrudzi zawsze można go wyczyścić przecierając go drobnym papierem ściernym, nożykiem lub ostrzałką.

Innym rozwiązaniem do uzyskania ciekawych efektów przy rysunku jest tzw. burnisher czyli twarda kredka woskowa pozwalająca nadać rysunkowi wykonanemu kredkami błyszczące, lśniące wykończenie.

Temperówki, ostrzałki i nożyki

Do zaostrzania wszelkich kredek i ołówków przydadzą się temperówki, od tych najprostszych poczynając, bez pojemnika na odpady, po temperówki elektryczne. Przy ich wyborze należy zwrócić uwagę na ich przeznaczenie, czy są przeznaczone do standardowej grubości ołówka, czy może do kredek Trio, czy o grubszej obsadce. Wysokiej jakości elektryczna temperówka naostrzy ołówek, nie „zjadając” go w całości. Elektryczne temperówki przydadzą się do szybkiego naostrzenia ołówków, ale nie należy ich używać z kredkami kolorowymi. Woskowate spoiwo znajdujące się w kolorowych ołówkach może gromadzić się na ostrzach temperówki, niszcząc urządzenie. W związku z tym powinieneś/aś pamiętać, żeby ostrzyć kredki ręczną temperówką lub nożykiem. Nożyki doskonale nadają się również do przycinania zabrudzonych krawędzi z gumek, jak również ołówków i kredek oraz sztyftów grafitowych i pastelowych. Jak ze wszystkim, cena jest wypadkową jakości, im wyższa, tym lepsza jakość. 

Inne akcesoria do rysunku

Kolejnymi, bardzo przydatnymi artykułami są uchwyty do pasteli, węgla i kredek. Wydłużają one życie tym materiałom rysunkowym poprzez ułatwienie trzymania ich końcówek, gdy trzon jest już za krótki aby z łatwością trzymać go w ręku.

Gdy uczysz się rysunku, przydadzą ci się na pewno modele kobiety i mężczyzny, modele dłoni lewej lub prawej oraz wyjątkowy model konia.

W przypadku pracy w plenerze bardzo dobrym rozwiązaniem będą wszelkiego rodzaju torby, skrzynki oraz piórniki grupujące poszczególne materiały i narzędzia rysunkowe. Do przechowywania gotowych rysunków pomocne będą tuby i teczki.

W kategorii 'akcesoria malarskie' oferujemy narzędzia i artykuły przydatne przy malowaniu co nie wyklucza, że rysownicy również i tam znajdą coś dla siebie.

Chmura tagów
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Masz pytania? 733-012-789
Pon. - Pt. 8:00 - 16:00
Sklep internetowy Shoper.pl