Produkt dnia
Farby Akrylowe Phoenix Acrylics 125 ml
Farby Akrylowe Phoenix Acrylics 125 ml

12,00 zł

Cena regularna: 14,99 zł

Najniższa cena: 14,99 zł

Oferta naszego sklepu zawiera różnorodne bloki do akwareli zarówno dla profesjonalistów jak i osób uczących się malować z papierem o różnej gramaturze i wykończeniu. Dowiedz się więcej. 

Bloki do akwareli

Rodzaje bloków do akwareli

Przy wyborze bloku do akwareli należy przede wszystkim zwrócić uwagę na rodzaj użytego papieru.

Gramatura papieru

Ponieważ malowanie farbami akwarelowymi (w zdecydowanej większości) jest techniką mokrą więc papier musi być odporny na działanie wody, stąd prosta zależność: im wyższa gramatura papieru tym mniejsze ryzyko falowania papieru pod jej wpływem. Zakres gramatury bloków (papieru) do akwareli rozciąga się od 200 g/m2 wzwyż, nawet do 850 g/m2. Najbardziej popularne są bloki z papierem 270 - 300 g/m2 (w zależności od wykończenia).

Oprócz farb akwarelowych używa się również innych środków: kredek akwarelowych czy też pisaków akwarelowych, które również mają charakter "mokry" - również wówczas należy dobrać właściwą gramaturę papieru.

Wykończenie papieru (tzw. faktura papieru)

Dominują trzy rodzaje wykończenia papieru:

  • papier gładki (satynowy / satine / hot pressed),   
  • papier drobnoziarnisty (fin / cold pressed),
  • papier gruboziarnisty (torchon / hot pressed).

Zalecamy nie mylić faktury papieru z fakturą papierową - to dwie zupełnie inne sprawy :)

Materiał użyty do produkcji papieru 

Najwyżej ceniony (w przenośni i dosłownie) papier do akwareli jest wyprodukowany w 100% z bawełny. Procent zawartości bawełny w papierze definiuje jego jakość. Papier wykonany na bazie celulozy jest ceniony niżej co nie oznacza, że do niczego się nie nadaje - takie stwierdzenie byłoby dużym nadużyciem.

Rodzaje bloków

Bloki wykonuje się w trzech wariantach: klejone na czterech bokach (ułatwiają pracę zabezpieczając dodatkowo papier przed falowaniem), klejone na jednym boku oraz arkusze papieru na spirali.

Mówiąc o blokach do akwareli warto przypomnieć, że przydadzą się jeszcze dobre ołówki do robienia szkiców przed malowaniem :)

 

Krótki przegląd producentów i marek bloków do akwareli

Poniżej znajdziecie Państwo krótkie streszczenie charakterystyk bloków do akwareli oferowanych w naszym sklepie (w porządku alfabetycznym):

Bloki do akwareli Arches

Arches Watercolour można scharakteryzować jednym słowem (a właściwie dwoma): wysoka półka. Oferujemy bloki zawierające 100% bawełny we wszystkich trzech rodzajach wykończeń (satynowe, drobno- i gruboziarniste) klejone w zależności od liczby arkuszy na jednym lub czterech bokach.

Bloki do akwareli Canson

to kategoria bloków renomowanej francuskiej marki obejmująca serie dla profesjonalistów Heritage (papier zawierający 100% bawełny) i Aquarell (zawierający 60% bawełny) w wykończeniu drobno- i gruboziarnistym oraz satynowym. W zależności od rodzaju i wielkości są klejone na czterech bokach lub na jednym boku. Bloki w serii Aquarelle są również dostępne na spirali.

Dla mniej zaawansowanych artystów polecamy bloki z drobnoziarnistym papierem XL Aquarelle (300 g/m2),  drobno- i gruboziarnistym Montval (200-300 g/m2) czy też bloki to technik różnych tzw. mix-media np. bloki Imagine. Dla początkujących oferujemy bloki Canson Student o gramaturze 250 g/m2.

Bloki do akwareli Daler Rowney

w ofercie znanej angielskiej marki znajdziecie Państwo m.in. bloki Langton o archiwalnej trwałości przeznaczone dla profesjonalistów i bloki serii Aquafine 300 g/m2 dla zaawansowanych. Drobnoziarniste bloki Aquafine dostępne są w ciekawych, rzadko spotykanych u innych producentów, rozmiarach np. układ krajobrazowy 20x40 cm czy 24x68 cm lub też kwadraty 25x25 czy 35x35 cm. 

Bloki do akwareli Fabriano 

wyprodukowane z wysokiej jakości papieru Fabriano Watercolour wytworzonego z mieszanki bawełny (25%) oraz bezwłóknistej celulozy - gramatura 300 i 200 g/m2. W najbliższej przyszłości rozszerzymy serię bloków Fabriano o bloki z serii Artistico.

Bloki do akwareli Gamma (papier Fabriano)

to bloki do akwareli wyprodukowane z oryginalnego papieru Fabriano zawierającego 25% bawełny. Bloki  wykończeniem drobnoziarnistym fin 300 g/m2 lub gruboziarnistym Torchon 270 g/m2 są uzupełnione serią bloków o gramaturze 200 g/m2. Jednostronnie klejone. Mają dobry stosunek jakości do ceny.

Bloki do akwareli Hahnemulle

  • seria Turner i Cezanne - bloki z papieru 300 g/m2 zawierającego 100% bawełny klejone na czterech bokach,
  • Carnet Aquarelle - seria opracowana specjalnie do podróży: bloki z papierem 400 g/m2 na spirali,
  • Harmony - bloki o gramaturze 300 g/m2 we wszystkich rodzajach faktur,
  • ponadto ciekawostki np. bloki Selection zawierające różnego rodzaju arkusze papieru od 200 do 600 g/m2 idealne do popróbowania.

Bloki do akwareli Koh-I-Noor

w ofercie tej firmy znajdziecie Państwo serię wyższej jakości bloków artWatecolour wyprodukowanych z papieru o gramaturze 300 g/m2 z 60% zawartością bawełny, bloki artAquarelle o gramaturze 300g/m2 (klejone na dwóch bokach) oraz bloki studyjne popAquarelle o gramaturze 250g/m2. Na uwagę zasługują bloki do nauki akwareli z podkładem rysunkowym z serii Inspiracje.

Bloki do akwareli SMLT

w ofercie znajdziemy bloki PRO dla profesjonalistów wykonane z bawełnianego papieru do akwareli (300 g/m2 100% bawełny lub 250 g/m2 z domieszką bawełny), w kolorze naturalnej bieli oraz bloki studyjne w gramaturze od 240 do 300 g/m2. Ciekawostką jest unikalny blok do akwareli w kamiennej okładce.

Chmura tagów
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Masz pytania? 733-012-789
Pon. - Pt. 8:00 - 16:00
Sklep internetowy Shoper.pl