Produkt dnia
Pasteli Suche Maries Masters 48 Kolorów
Pasteli Suche Maries Masters 48 Kolorów
71,50 zł 65,99 zł
szt.

Akwarele to farby wodne składające się głównie z pigmentu oraz rozcieńczanego wodą kleju. Poza wspomnianymi składnikami mogą zawierać inne komponenty, które także wpływają na ich transparentność, świetlistość, oraz światłoodporność, a tym samym jakość i trwałość akwareli. Dowiedz się więcej.

Właściwości farb akwarelowych

Dobre akwarele charakteryzują się transparentnością, więc aby uzyskać głębsze kolory należy nakładać na siebie kolejne warstwy, oczywiście po wyschnięciu kolejno każdej z nich. W technice tej trudno jest dokonywać jakichkolwiek poprawek, dlatego każde położenie farby powinno być starannie przemyślane.

Jeśli jednak trzeba coś poprawić, to po wyschnięciu należy zmoczyć papier i próbować ścierać nałożoną warstwę. Przy grubym papierze jest możliwe również delikatne wydrapywanie, które stosuje się dodatkowo dla uzyskania ciekawych rezultatów.

Stosowanie akwareli

Farby akwarelowe nakładane są na chłonne podłoże jakim jest np. papier, a jego skład także wpływa na rozprowadzanie się farby. Ponieważ pigment nie zakrywa w pełni faktury papieru, ma ona również duży wpływ na końcowy efekt malarski dzieła.

Papier powinien mieć gramaturę min. 200 gr/m2, ale najlepsze efekty uzyskuje się na specjalnie przeznaczonym do tej techniki papierze bawełnianym o gramaturze 300 gr/m2. Dostępne są również papiery celulozowe, lub składające się z mieszanki tych składników w różnych proporcjach. 

Do farb akwarelowych przeznaczone są także specjalne media, dzięki którym możesz uzyskać interesujące efekty.

Jak wybrać najlepsze farby akwarelowe?

Większość producentów wprowadza do swojej oferty zarówno farby akwarelowe dla początkujących, jak i dla profesjonalistów. Najprostszym wyznacznikiem jakości jest cena. Im wyższa, tym więcej pigmentu, a mniej innych dodatków.

Oczywiście na cenę wpływa również oferowana pojemność. W naszym sklepie znajdziesz pół-kostki (2,5 ml), kostki (5 ml) oraz tubki 5, 10, i 20 ml.

Akwareliści, którym zależy na najlepszej jakości wybierają takie farby jak Schmincke Horadam, Talens Rembrandt, czy Aquarius Roman Szmal. Bardzo dobre są również Białe Noce Saint Petersburg, Talens Van Gogh, czy Renesans. 

Początkujący artyści zawsze mogą zacząć od gotowych już kompletów farb z podstawowym zestawem kolorów. Jeśli do nich należysz, to polecamy sprawdzić ofertę marek Phoenix, R&L, Sonnet, Ładoga, Pebeo, czy Daler Rowney Aquafine.

Jeśli szukasz jeszcze innych możliwości malarskich, to możesz wypróbować akwarele w płynie, w sztyftach, lub pisaki akwarelowe.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Masz pytania? 733-012-789
Pon. - Pt. 8:00 - 16:00
Sklep internetowy Shoper.pl